اصفهان هنر

شاخه‌ها

اطلاعات

محصولات تخفیف خورده

آخرین مطالب

پیگیری سفارش

جهت مشاهده اطلاعات سفارش خود کد پیگیری سفارش را وارد نمایید:

معرفی هنر های اصفهان

نمد مالي: نمد مالي در استان اصفهان رونق فراوان دارد و يكي از مراكز مهم توليد انواع نمد شهر«شهرضا» است.   

گيوه بافي و گيوه دوزي: متأسفانه گيوه دوزي در شهرهاي مختلف استان اصفهان در حال از بين رفتن است. گيوه دوزان اين شهر علاوه بر توليدگيوه به تعمير كفش نيز مي پردازند. نحوه توليد گيوه كه شامل تهيه رويه، تهيه تخت گيوه و نهايتاً دوخت رويه و تخت است، همانند ساير مناطق كشور است.    

عبا بافي در نايين: نايين در مشرق شهر اصفهان قرار دارد و تنها صنعت دستي آن عبا بافي كه در ناحيه اي نزديك شهرنايين به نام محمديه وجود دارد.     

حدود ۲۵ درصد عباهاي توليد شده در محل به فروش مي رسد و بقيه به شهر هاي مشهد و قم و گاهي كشورهاي عربي ارسال مي شود.

سفال و سراميك سازي در شهرضا: در شهر اصفهان و نيز در شهرهاي نطنز و شهرضا در استان اصفهان سفال و سراميك سازي رواج دارد. شهرضا از مراكز عمده سفال سازي ايران است و محصولات آن داراي خريداران بسيار است.       

نقشهايي كه در سراميك شهرضا به چشم مي خورد اغلب نقش گل و بوته و ماهي است و براي رنگ كردن لعاب نيز از اكسيدهاي فلزات آهن، مس و منگنز و كبالت استفاده مي شود. درشهر نطنز نيز يك كارگاه سراميك سازي با استفاده از خاك استون ور محصولات جالبي را توليد مي كند. در شهر اصفهان هم كارگاههاي متعدد سفال و سراميك سازي وجود دارد .

هنرهای اصفهان


پوست و پوستين دوزي: صنعت پوست دوزي در اصفهان از صنايع دستي پررونق اين شهر در گذشته بوده است ولي اكنون آن رونق ديرين را ندارد. فرآورده هاي پوستي اصفهان به لحاظ ظرافت و لطافت الياف و رنگ سفيد يكدست آن خواستاران زيادي دارد. بررسي ها نشان مي دهد كه تعداد خريداران فرآورده هاي پوستي روز به روز در حال كاهش است، از طرفي كاهش تعداد كارگاههاي پوست دوزي نيز حاكي از نقصان تقاضا براي محصولات مذكور است.

مليله سازي در اصفهان: يكي از رشته هاي صنايع دستي اصفهان كه از ارزش هنري زيادي برخوردار است و توليد محصولات آن نياز به ظرافت و دقت فوق العاده دارد مليله سازي است و فرآورده هاي توليدي صنعتگران اين رشته نمايانگر ذوق سرشار آنان است.

بايد به اين نكته توجه كرد كه در توليد برخي از فرآورده ها چون گل سينه و گوشواره تنها مليله سازان دخالت ندارند بلكه از مينا سازان و زرگران هم استفاده مي كنند و در مقابل انجام عمل به آنان كارمزد مي دهند.             

سكمه دوزي و قلاب دوزي: يكي ديگر از رشته هاي صنايع دستي موجود در شهر اصفهان سكمه دوزي و قلابدوزي است.

مواد اوليه مورد استفاده سكمه دوزان و قلابدوزان عبارت است از:            

كتان ايراني و خارجي و نخ پنبه اي (كه از تهران تهيه مي شود و به صورت كلاف يا عمامه اي است)، كتان خارجي را كه بيشتر هم مورد استفاده دارد و عرض آن ۱۴۰ سانتيمتر است. روميزي گرد، زيربشقابي و دستمالهاي مخصوص از انواع محصولات سكمه دوزان يا قلابدوزان است.

نگارگري در اصفهان: نگارگري در ايران از سابقه اي طولاني برخوردار است. در زمان شاه عباس دوم كه اصفهان پايتخت و مركز هنر ايران شد، نگارگري هم در اين شهر تكامل يافت. معمولاً براي نگارگري از چوب، عاج، فيبر و استخوان استفاده مي شود و هر كارگاه رأساً اقدام به توليد مي كند ومعمولاً براي دور قاب عكس و جعبه از خاتم و مينا استفاده مي شود. ضمن آن كه بايد گفت عده اي از هنرمندان اصفهاني نيز در زمينه طراحي فرش، تذهيب و تشعير هم فعاليت دارند.   

نقره سازي: نقره سازي از جمله صنايع دستي رايج در شهر اصفهان است كارگاههايي كه در آنها كار نقره سازي انجام مي شود كارهاي ديگر از جمله قلمزني روي نقره محصولات مسي و برنجي انجام مي دهند

انواع فرآوده هاي توليدي نقره سازان عبارتست از: سرويس چايخوري، گلدان، شمعدان وسرويسهاي چند پارچه.     

نظر دهید

* نام :
ایمیل : (منتشر نمی شود)
   وب سایت :
* نظر :
نماد اعتماد الکترونیکی
گفتگو در تلگرام تلگرام